Urządzenie najazdowe czyli jak bezpiecznie hamować przyczepą

KMPolska 12 maja 2014 0

Czy warto kupować hamulec najazdowy?myslenie

Czy inwestycja w ten dodatek jest dobrym pomysłem? Czy wydawanie pieniędzy na ten „bajer” opłaca się? Bo przecież każda przyczepa posiada zwykły hamulec, który powinien sprostać normalnemu użytkowaniu.

 

Co to jest hamulec najazdowy?hamulec

Hamulec najazdowy to wykorzystanie siły powstającej między pojazdem, a przyczepą pod wpływem najeżdżania jej na hamujący pojazd. Występuje on w przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3, 5 t.

 

Wygląda to tak, że im większe jest opóźnienie hamowania pojazdu, z tym większą siłą napiera na niego przyczepa. Ta siła jest wykorzystywana do uruchomienia jej hamulców. Mechanizmy, które uruchamiają są układem dźwigni przekazujących siłę na szczęki hamulca. Układ kinetyczny tych dźwigni odpowiada też za zahamowanie przyczepy w przypadku odpadnięcia jej dyszla.

Gdzie przydaje się hamulec najazdowy?

 

pod gorkeUrządzenie najazdowe to niezbędnik przy wysokich podjazdach. W terenach górzystych podjazd bez hamulca najazdowego jest praktycznie niemożliwy. Posiada on jeszcze jedna bardzo ważną funkcję – hamulca awaryjnego. Hamulec ręczny, którego nie ma w zwykłej przyczepie bez tzw. „najazdówki” to bardzo istotny element każdej przyczepy.

 

 

Jak sprawdzić czy Twój samochód może ciągnąć daną przyczepę? 

 Każdy samochód posiada dopuszczalną masę całkowitą. Spoglądając w dowód rejestracyjny pojazdu ciągnącego widzimy rubryki określające masę dopuszczalną bez hamulca i z nim.

rubryka

Jak łatwo zauważyć masa z hamulcem jest dużo wyższa,

  • weźmy np. samochód Audi 1.9 TDI z 85,00 kW. Bez urządzenia najazdowego może ciągnąć tylko 750 kg. Zaś z hamulcem pociągnie aż 1475 kg,
  • kolejnym przykładem może być Skoda Fabia 1.4. Jej dopuszczalna masa bez hamulca to tylko 600 kg. Natomiast z hamulcem najazdowym jest w stanie pociągnąć 1200 kg.

Różnicę widać jak na dłoni. Podsumowując dzięki hamulcowi najazdowemu samochód jest w stanie ciągnąć cięższe od swojej masy przyczepy.

Nadal zastanawiasz się czy warto zainwestować w ten sprzęt? Jeśli Twoje wątpliwości zostały rozwiane pamiętaj o kilku zasadach podczas zakupu.

 

Jaki hamulec najazdowy?

Jak przy większości zakupów warto zwrócić uwagę na markę. W przypadku naszego produktu odgrywa ona ogromne znaczenie. To w końcu kwestia bezpieczeństwa. Przy wyborze „najazdówki” weź pod uwagę markę, którą ją wyprodukowała. Tylko certyfikowany produkt wykonany z solidnych materiałów pozwoli cieszyć się jego jakością przez długie lata. Powinien mieć także gwarancję. Hamulec najazdowy to wydatek rzędu ok. 1300 zł.

Prosta konstrukcja oraz niewysoki koszt to główne atuty urządzenia najazdowego. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem przyczepy lekkiej bądź przyczepy średniej ładowności to weź pod uwagę kwestię bezpieczeństwa, którą zapewni Ci właśnie hamulec najazdowy.

najazdowka

 

Comments are closed.